Hra na kytaru

Kytara se desítky let vyvíjela do dnešní současné podoby, tak jak jí známe. Je to strunný drnkací nástroj. Jak vlastně vzniká její tón? Struny na https://www.anzug.cz/hra-na-kytaru/ jsou napnuté mezi kobylkou a nultým pražcem. K reprodukci tónu o struny se používá vydrnkávání prsty, a nebo je použito trsátko. Klasická kytara má zpravidla šest strun a notuje se v houslovém klíči. Každá struna má jiný tón.
kytara na křesle.jpg
Její rozsah ladění je v tomto rozmezí: E A d g h e1. K tomuto ladění existuje výborná mnemotechnická pomůcka, která se mezi začátečníky hojně využívá (Emil hodil granát do atomovéelektrárny). Můžeme se setkat i s dvanácti strunnou kytarou.
elektrická kytara.jpg
Mezi nejznámější akustické kytary patří bezesporu Španělská kytara, slangově řečená jako španělka. Poznáme jí zejména podle toho, že má ozvučný kruhový otvor a používá nylonové struny. Můžeme ji slyšet při hraní španělské hudby a klasické hudby. Kytara, která je větší než španělka se nazývá Westernová. Tento druh kytary je charakteristický kovovými strunami a má užší hmatník. Další kytara, která má také kovové struny, se nazývá Jumbo. Rozeznáme jí od předchozí kytary tím, že má zvětšenou spodní část těla. Slyšet ji můžeme převážně v country a folklor hudbě. Jazzová kytara neboli Gibsonka, na těle má dva ozvučné otvory jako u houslí, používá ocelové struny a tím získává silnější a ostřejší zvuk oproti španělce. Havajská kytara má velmi atypický styl hraní. Hráč používá ke hře kovový pražec, který drží v ruce. Mezi akustické kytary můžeme také zařadit Dobro, což je kytara s výraznými kovovými rezonátory uprostřed jejího těla.
španělská kytara.jpg
Můžeme se také setkat s elektroakustickými kytarami. Vycházejí z akustické kytary, které mají umístěný snímač na kobylce sloužící jako mikrofon. Zvuk sice zesílí, ale zachová si barvu akustické kytary.
V současnosti jsou také používány elektrické a basové kytary. Obě využívají elektromagnetický snímač k reprodukci zvuku. Basovka je typická svým zvukem a její tóny jsou spíše vybrnkávány, než akordicky hrány. Její zvuk se má velmi přiblížit kontrabasu. Říkali jste si, že byste si rádi hru na kytaru vyzkoušeli?

Hra na kytaru
5 (100%)1